Vad innebär det egentligen att lyckas som uppfödare?
Jag har funderat en hel del på det här den senaste tiden. I hundvärlden pratar vi ofta om framgångsrika uppfödare. Men vad menar vi egentligen med det? Vad innebär det faktiskt att “lyckas” som uppfödare? Är det att föda upp många champions? Att ha långa kölistor? Att ha en kennel som alla känner till? Att gå med vinst?
Eller är det något helt annat?
Jag tror att svaret beror på en betydligt större fråga: varför började uppfödaren föda upp hundar? För om vi är ärliga tror jag att våra definitioner av framgång formas av våra drivkrafter.
För vissa är ekonomin en viktig del. Det är inget konstigt i sig. Att bedriva seriös hundavel kostar stora pengar och ingen verksamhet är hållbar om den ständigt går med förlust. Men om ekonomin blir det överordnade målet finns också en risk att andra värden successivt får ge vika.
För andra ligger drivkraften i erkännandet. Att föda upp hundar som vinner på utställning, presterar i arbete eller sport, får fin hälsostatistik eller används flitigt i avel. Att få bekräftelse från andra uppfödare och bygga ett namn inom rasen. Det är inte heller något fel i det – tvärtom driver det ofta utvecklingen framåt. Men även här kan det finnas en risk om jakten på framgång blir viktigare än själva syftet med aveln.
Sedan finns kärleken till rasen. Att se sig själv som en förvaltare snarare än en producent. Att inse att varje parning inte bara handlar om nästa valpkull, utan om hur rasen kommer att se ut om 20, 50 eller 100 år. Det perspektivet förändrar ganska mycket. Plötsligt blir genetisk variation lika viktig som funktion. Mentalitet blir lika viktig som meriter. Långsiktig hållbarhet blir viktigare än snabba framgångar.
Och då blir också definitionen av framgång en annan.
Jag tror egentligen inte att dessa drivkrafter står i motsats till varandra. De flesta av oss vill nog gärna att våra hundar ska vara friska, mentalt stabila, någorlunda rastypiska och framgångsrika. Vi blir stolta när våra valpköpare lyckas, glada när våra hundar får fina resultat och lättade när ekonomin går ihop.
Det är fullt mänskligt.
Men ibland undrar jag om vi som hundvärld har blivit lite för snabba att mäta framgång i det som syns.
Rosetter. Titlar. Sociala medier. Kölistor. Popularitet.
Allt det där är synligt.
Men det viktigaste arbetet syns sällan.
Det syns inte när en uppfödare avstår från en spännande kombination därför att den genetiska variationen blir för låg. Det syns inte när någon väljer bort en vacker eller duktig hund på grund av mentalitet eller hälsa. Det syns inte när någon lägger åratal på att leta efter rätt kombination istället för den mest bekväma. Det syns inte när en uppfödare följer upp sina valpar i tio eller femton år för att faktiskt lära sig av resultaten.
Det arbetet ger sällan applåder. Men kanske är det just där den verkliga framgången finns.
För min egen del är svaret ganska enkelt. Jag kommer aldrig att bli rik på att föda upp hundar. Och visst blir jag glad när hundar från min uppfödning lyckas – på tävling, i arbete eller genom att leva långa, friska liv tillsammans med sina familjer. Det ena utesluter inte det andra. Men om jag en dag, när jag ser tillbaka på mitt arbete, kan känna att jag har bidragit – om så bara med en liten pusselbit – till en friskare, mentalt sundare och genetiskt mer hållbar framtid för rasen…
Då kommer jag att känna att jag har lyckats.
För mig handlar framgång inte om att lämna efter sig den mest kända kenneln.
Den handlar om att lämna efter sig en ras som mår lite bättre än när jag började.