Dygn 50 – nu kan jag känna dem ❤️
Vi är på dygn 50 och någonstans har nedräkningen på riktigt börjat. Fame mår fortfarande fint. Hon äter med god aptit – väldigt god aptit – och följer fortfarande gärna med på promenaderna. Däremot går jag numera en lite längre och en lite kortare runda. Nästa vecka blir det bara 2 korta och när vi närmar oss dagen D, så blir det mest bara rastning.
När vi inte promenerar är favoritpositionen just nu på rygg, med magen rakt upp i vädret. Allra helst med mig bredvid, varsamt strykande över magen. Helst konstant, tack. 😆❤️ Hon har också börjat andas lite tyngre ibland. Det är inte så konstigt när man ser på henne. Magen börjar bli rejäl och där inne händer det otroligt mycket på väldigt kort tid.
Fame äter nu nästan 50 procent mer än hon gjorde före dräktigheten. Det låter mycket, men energibehovet ökar ordentligt under den sista delen av dräktigheten när valparnas tillväxt accelererar. Och ändå är det här bara början. När valparna väl är födda och hon börjar producera mjölk kommer hennes energibehov att bli betydligt större än det är nu.
Det är rätt fascinerande egentligen. Hennes kropp bygger just nu ett helt gäng små hundar – och om några veckor ska samma kropp dessutom producera all den näring de behöver för att fortsätta växa. Inte konstigt att hon är hungrig.
Dessuto har jag nu känt dem. De första små rörelserna där inne. Det är svårt att beskriva känslan, även när man har varit med om den förut. Man vet ju att de finns där. Vi har sett dem på ultraljudet. Jag ser Fames mage växa varje dag. Men så ligger handen där på magen och plötsligt kommer den där lilla, lilla rörelsen inifrån. Någon där inne rörde på sig. En av våra valpar. Det är lika magiskt varje gång. ❤️
Än så länge känner jag bara de små rörelserna med handen, men snart kommer de också att börja synas. När Fame ligger på sidan eller – vilket hon väldigt gärna gör just nu – på rygg kommer vi kunna se små buffar och rörelser över magen. Jag kan titta på sådant hur länge som helst.
Vid den här tiden är valparna sedan länge tydligt formade som små hundar. Den stora delen av organutvecklingen ligger bakom dem och den sista delen av dräktigheten handlar framför allt om snabb tillväxt och fortsatt mognad. Skeletten fortsätter att mineraliseras och blir allt tydligare. Kropparna växer snabbt och proportionerna blir allt mer lika de valpar vi snart kommer att få möta. Pälsen utvecklas och de små kropparna förbereder sig för livet utanför livmodern.
Och det är framför allt nu de ska växa. Under de kommande dagarna kommer därför Fames mage sannolikt att förändras ganska snabbt. Valparna blir större och starkare, och deras rörelser blir lättare både att känna och så småningom att se utanpå magen. Det är en märklig tanke att de ligger där inne, färdiga i så många avseenden – men fortfarande med en väldigt viktig sista tid framför sig. Varje dygn räknas.
På dygn 49 gjorde vi vårt sista planerade veterinärbesök före valpningen. Fame fick sin andra och sista dos herpesvaccin och vi passade samtidigt på att göra en liten snabb kontroll. Hjärta och lungor lät fint och allt verkar precis som det ska. Och nu blir världen successivt mindre för Fame.
Enligt Jordbruksverkets regler får en dräktig tik inte transporteras längre än fem mil när det är två veckor eller mindre kvar till den beräknade valpningen – och då till närmaste veterinär. Så nu finns det definitivt inga fler utflykter planerade. Härifrån handlar det om promenader hemmavid, vila och att göra sig redo för det som väntar.
Och valplådan har vi hunnit plocka fram. Den är tung, så Louise var här i lördags så vi kunde ta den ihop. Fame är än så länge fullständigt ointresserad av att förstå varför jag har ställt en stor låda mitt i valprummet. Bliss och Fire, däremot?
Fantastisk idé. Ny säng. 10/10. 😆
Jag tänker inte stressa Fame med den. Under sista veckan kommer vi att börja tillbringa lite tid där inne tillsammans så att rummet och lådan blir en självklar plats för henne. De sista nätterna före beräknad valpning flyttar även jag in och sover tillsammans med henne i valprummet. Då börjar den riktiga vakten.
Och jag börjar känna ett visst behov av att få saker gjorda nu. Den här veckan ska trädgården höststädas färdigt. Jag vet av erfarenhet att jag inte kommer vilja stå och fundera över sådant när det ligger små nyfödda valpar i huset. Tvätten ska bli klar. Handdukar, fällar och bäddar ska gås igenom. Utrustningen ska kontrolleras en sista gång och jag ska se till att allt jag vill ha hemma faktiskt finns hemma. Kommande helg blir min sista chans att åka iväg och handla sådant som saknas. Helgen därefter lämnar jag i princip inte Fame.
Och någonstans mitt bland tvättmaskiner, höststädning, valplådor och listor över saker som måste fixas kommer jag på mig själv med att bara stanna till ibland. Lägga handen på hennes mage. Vänta.Och så kommer den där lilla buffen igen.
Hej, lilla du. ❤️
Vi väntar på er.



